historia_tlo-0-1

Historia

Historia wentylatorów sufitowych produkowanych przez firmę Hunter sięga przełomu ostatnich dwóch wieków, dwóch wojen światowych i Wielkiego Kryzysu. Powstanie firmy datuje się na rok 1886, kiedy to w północnej części stanu Nowy Jork John Hunter wraz z synem Jamesem C. Hunterem zbudowali pierwszy wentylator sufitowy napędzany wodą. Już niedługo potem firma Hunter Fan pakowała na łodzie wytrzymałe wentylatory wyposażone w ręcznie wyważane łopatki i wysyłała je do Indii, na Daleki Wschód, do Afryki oraz do różnych zakątków Stanów Zjednoczonych. Dzisiaj, firma Hunter łączy ze sobą dziewiętnastowieczny kunszt z innowacyjną konstrukcją i technologią, dzięki której powstają urządzenia wentylacyjne o niezrównanej jakości, charakteryzujące się cichą pracą i wyjątkową stylistyką. Produkty te są nie tylko wytrzymałe wewnątrz, ale także piękne na zewnątrz. Są to wyroby, z których John i James Hunter po ponad 120 latach nadal byliby dumni. A oto niektóre z ważniejszych wydarzeń w historii firmy Hunter:


1886

James C. Hunter kupuje udziały w firmie Tuerk Water Meter Company z Syracuse, w stanie Nowy Jork. To tutaj opracowane zostają pierwsze wentylatory napędzane wodą oraz wynaleziony zostaje wentylator sufitowy.

1896

Rodzina Hunterów wykupuje pozostałe udziały firmy Samuela Tuerk. Firma zmienia nazwę na Fan Hunter & Motor Company. Era nowoczesnych wentylatorów sufitowych rozpoczyna się od produkcji modelu Tuerk Type A na prąd zmienny w Fulton, w stanie Nowy Jork.

1906

Hunter Fan & Motor Company produkuje swój pierwszy silnik zwartobiegunowy na prąd zmienny, przy czym początkowo silniki dostarczane były przez General Electric. Ta podstawowa konstrukcja silnika jest produkowana do dzisiaj.

Lata 20

Fan Hunter & Motor Company rozszerza swoją linię wentylatora o oscylacyjne wentylatory biurkowe z silnikami w początkowym okresie dostarczanymi przez General Electric.

1936

Fan Hunter & Motor Company kupuje produkcję wentylatorów należący do firmy Century Electric Company w St Louis, w stanie Missouri. Rozpoczyna się produkcja dużych wentylatorów stojących oraz wentylatorów turbinowych z napędem bezpośrednim lub paskowym. W 1938 roku firma zmienia nazwę na The Hunter Fan and Ventilating Company. Rozpoczyna się produkcja wentylatorów do poddaszy.

1986

Firma Hunter wprowadza energooszczędne klimatyzatory pokojowe wykorzystujące sprężanie rotacyjne i sprzedaje je w stale rosnącej liczbie centrów handlowych oferujących artykuły dla domu. Do 1989 roku sprzedaż osiąga 25 mln dolarów.

Lata 90

W 1993 roku firma Hunter wprowadza szereg przenośnych oczyszczaczy powietrza z najlepszym w tej klasie urządzeń współczynnikiem wydajności oczyszczania powietrza. W 1997 roku firma Hunter wprowadza przenośne nawilżacze pomieszczeń z opatentowanym metalowym knotem zasilanym pompą z częściami wykonanymi w całości z tworzywa sztucznego z ochroną przeciwbakteryjną.

Lata 2000-2008

Firma Hunter wprowadza dekoracyjne wentylatory łazienkowe, kolekcjonerskie przenośne wentylatory wykonane w całości z metalu, wentylatory sufitowe Five Minute ceiling fan (nazwa nawiązuje do 5 minut jakie jest potrzebne do instalacji wentylatora), wentylatory z funkcją samowyważania oraz wentylatory Concert Breeze ze zintegrowanym system audio w standardzie High Definition.

2009

W roku 2009 firma Hunter posiada swoje biura w trzech krajach, a punkty sprzedaży na całym świecie.